Program
Konferencji
Katarzyna Knawa
Panel 1
Rewolucja w podatkach dochodowych
– jak wywiązać się z nowych obowiązków?
Poruszane tematy:
- JPK CIT – kiedy i kogo dotyczą nowe przepisy? Jak wywiązać się z nowego obowiązku wypełniania jednolitego pliku kontrolnego? Co należy uporządkować przed obowiązywaniem nowej „schemy”? Na co zwrócić uwagę przy dostosowywaniu procedur wewnętrznych i systemów księgowych do nowego rozporządzenia w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi?
- Raportowanie handlu w internecie – konsekwencje wdrożenia DAC7 dla platform cyfrowych (e-commerce) i ich użytkowników: kolejna odsłona obowiązków należytej staranności do 31 grudnia 2024 r. (status sprzedawców, rezydencja, wiarygodność uzyskanych informacji), obowiązki sprawozdawcze do 31 stycznia 2025 r. oraz raportowanie wstecz za 2023 i 2024.
- Zakup online używanych przedmiotów za minimum 1000 zł – kto musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Jaką deklarację trzeba wypełnić? Ile wynosi podatek i jakie sankcje grożą za niewypełnienie obowiązku?
- Ulga w „podatku Belki” – zmiany w opodatkowaniu zysków kapitałowych. Zwolnienie dochodu z akcji, obligacji oraz lokat bankowych. Jakie będą warunki zastosowania kwoty wolnej? Od kiedy zacznie obowiązywać? Kogo będzie dotyczyć?
- Umowa leasingu – nowe możliwości jej zawarcia drogą elektroniczną, telefonicznie lub SMS-em.
- Podatek u źródła – kolejna odsłona konsultacji i objaśnień.
Luiza Pieprzyk
Panel 2
E-kontrole po 20 latach w UE
– jak fiskus kontroluje i co sprawdza w transakcjach unijnych, czyli o czym musi wiedzieć podatnik i księgowy?
Poruszane tematy:
- VIES – jaka jest rola tego systemu w weryfikacji transakcji wewnątrzwspólnotowych?
- Okiem urzędnika od e-kontroli – co pokazuje system VIES podatnikowi, a co urzędnikowi?
- Jakie błędy w transakcjach zagranicznych wychwytuje fiskus i jak je porównuje z JPK?
- Najważniejsze zasady porównywania danych w VIES przez kraje unijne i Polskę – na co uważać?
- Jak odpowiadać na wezwania z US – skąd się biorą różnice w rozliczeniach, na które nie mamy wpływu, czyli lista błędów wynikająca z różnicy przepisów w poszczególnych krajach UE
- Jakie informacje pobiera fiskus o wymianie towarowej, a jakie o usługach z systemu VIES?
Rafał Drzewiecki
Panel 3
Sukcesja przedsiębiorstwa
– jak zagwarantować bezpieczeństwo w aspekcie finansowym, podatkowym i biznesowym
Poruszane tematy:
- Dlaczego tylko niewielki odsetek firm rodzinnych trwa przez więcej niż dwa pokolenia?
- Sukcesja przedsiębiorstwa – na czym polega? Jak przebiega w różnych formach prowadzenia działalności?
- Powołanie zarządcy sukcesyjnego za życia i zgłoszenie go do CEIDG – jakie daje korzyści w zakresie umów z pracownikami, kontraktów z kontrahentami, podatkowym i ZUS-u? Za co odpowiada zarządca? Czy może korzystać z konta bankowego zmarłego przedsiębiorcy?
- Firma w spadku – jak należy rozliczyć PIT za rok podatkowy? Co z kosztami poniesionymi przez zmarłego przedsiębiorcę?
- Sukcesja przedsiębiorstwa a podatki – ile wynosi podatek od spadków i darowizn? Co w wypadku powołania zarządu sukcesyjnego na gruncie podatku PIT i VAT?
- Przekształcenie firmy dla celów sukcesji – czy jest się czego obawiać na gruncie podatkowym i księgowym? (kazus JDG)
- Fundacja rodzinna jako nowe narzędzie w planowaniu sukcesji – rozwiązania trudnych przypadków podatkowych
Michał Ligocki
Panel 4
Finansowa transformacja małych i średnich przedsiębiorstw
– czyli jak przejść od tradycyjnej księgowości do księgowości zarządczej, która wspiera biznes?
Poruszane tematy:
- Finansowa hierarchia potrzeb – czym się różni w dużej i małej firmie?
- Jakie są największe luki w procesach księgowych i jak je naprawić: co można automatyzować, a kiedy automatyzacja nie przyniesie korzyści? Kiedy cyfryzacja będzie skuteczna? Jakie procedury wykorzystać do usprawniania procesów? Co musisz umieć z Excela? Jak optymalizować harmonogram zamknięcia miesiąca?
- Raportowanie i analiza wyników – dobre praktyki: jakie dane należy zawrzeć w raporcie? Czym są KPI i dlaczego warto je stosować? Jak prawidłowo wizualizować dane – z jakich narzędzi warto korzystać? Jakie są kroki w analizie danych, by na ich podstawie rekomendować zarządowi odpowiednie działania?
- Planowanie finansowe – dlaczego budżetowanie raz w roku nie wystarczy? Jak pracować z budżetem i prognozami, aby osiągać cele biznesowe?
- Zarządzanie cash flow – jak skutecznie planować przepływy pieniężne i poprawić cash flow w firmie?
Jan Krzysztof Fedorowicz
Panel 5
Narzędzia AI w księgowości
– jak sztuczna inteligencja zmienia branżę: fakty i mity
Poruszane tematy:
- Czy wszystko, co jest nazywane AI, to jest AI?
- Sztuczna inteligencja w branży księgowej – w jakim zakresie zastąpi ludzi i do czego warto ją wykorzystać?
- Algorytmy, uczenie maszynowe, systemy ERP z AI – przegląd technologii AI do zastosowania w księgowości
- Wdrażanie systemów AI w działach finansowych – od czego zacząć i na co uważać? Jak monitorować efektywność i optymalizować procesy? Na jakie zagrożenia musisz się przygotować? Dlaczego kluczowe jest szkolenie i rozwój kompetencji pracowników?
- Implementacja AI w księgowości – prezentacja najlepszych praktyk na konkretnych przykładach
Robert Adam Okulski
Panel 6
Biuro rachunkowe okiem praktyka
– jak pozyskać i utrzymać „klienta na lata”?
Poruszane tematy:
- Co chcesz sprzedać – cena czy jakość: czy istnieje „klient wymarzony”? Czy klienci są „wierni”? W jaki sposób polityka cenowo-jakościowa biura wpływa na typ pozyskiwanych klientów i czego oni oczekują od nas?
- Metody pozyskiwania klienta – szybkość? Jakość? Zaangażowanie? Co zrobić, aby pozyskany klient odpowiadał naszym oczekiwaniom? Które sposoby sprawdzą się w wypadku klientów o wysokiej „jakości”? Czy płacić za polecenia?
- Pozyskanie klienta to nie wszystko, klienta trzeba jeszcze utrzymać – jak dobrać odpowiedni dla obu stron standard usługi i go prawidłowo skalkulować cenowo? Co klient powinien wiedzieć, a jakie są tematy „tabu”?
- Klient nasz Pan? – czy jesteś niezależną firmą współpracującą w wykonaniu zadania, czy podwładnym, dającym się manipulować? Kto tu rządzi: księgowa, wykonawca poleceń czy szanowany ekspert i gwarant bezpieczeństwa? Czy na pewno „jeśli ja nie zaksięguję, to kilka biur w okolicy czeka, aby się bezkrytycznie do wymagań klienta dostosować”?
- Jak docenić klienta? – klient przychodzi po solidnie wykonaną usługę, jednak docenienie współpracy może przynieść… efekty marketingowe. Gadżety na dzień dobry? Premiować ekskluzywnie czy po równo?
Ryszard Sobociński
Panel Specjalny
Jak budować swoją markę osobistą w social mediach?
Poruszane tematy:
- Wszyscy coś sprzedajemy – czyli na czym polega skuteczny marketing i co tak naprawdę sprzedajemy
- Wszyscy potrzebują potwierdzenia – czyli o sile przekonywania
- Wszyscy nas znają – czyli o marce osobistej w czasach mediów społecznościowych
- Wszyscy powinniśmy myśleć strategicznie – czyli o skutecznym planowaniu i efektywnej realizacji założeń
Uroczysta gala
27.11.2024 r. w godz. 19.30-23.00
Uroczyste wręczenie statuetek i certyfikatów Diamenty Innowacyjności w kategoriach: Księgowość, Biuro Rachunkowe, Doradca Podatkowy, Dyrektor Finansowy – wdrożyłeś w organizacji rozwiązanie, które znacznie usprawniło pracę i zredukowało koszty funkcjonowania Twojego działu? Podziel się swoim doświadczeniem, biorąc udział w konkursie i zaprezentuj swoje dokonania. Kapituła wybierze najlepsze realizacje, które zostaną nagrodzone podczas gali. Wszystkie innowacje zgłoszone do konkursu będą przedstawione podczas wydarzenia, a po kongresie na portalach „Doradca Księgowego.pl”, „Sposób na Podatki” oraz w branżowych social mediach. Regulamin konkursu
Koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego pod hasłem „Róbmy swoje” – pełna humoru, przekorna satyra, która doskonale wpisuje się w obecną sytuację społeczno-polityczną. Każdy utwór to ponadczasowa scenka rodzajowa w wykonaniu znakomitych śpiewających artystów, którzy znali osobiście Młynarskiego lub występowali obok niego na tej samej scenie: Marka Bartkowicza, Marka Majewskiego, Antoniego Murackiego, Piotra Golli.
Stand-up podatkowy „20 lat Polski w UE, czyli absurdy podatkowe i biznesowe administracji polskiej i unijnej” w brawurowym wykonaniu Luizy Pieprzyk i Radka Pogody, którzy rozprawią się z szalonymi pomysłami polskich i unijnych urzędników, najbardziej kontrowersyjnymi podatkami, zakusami banków, mitami, jakie narastają wokół potęgi sztucznej inteligencji.
Wyśmienita kolacja przy winie w andrzejkowej scenerii z mnóstwem niespodzianek – gwarantujemy niezapomniane wrażenia i wiele emocji.
Luiza Pieprzyk
Warsztat 1
Jak nie stracić na zmianach w VAT w 2025 r. i ominąć pułapki zastawione przez fiskusa?
Transakcje polskie
- Jak korygować błędy w danych nabywcy?
- Rozliczenia rabatów, skont i zwrotów towarów – jak ominąć największe pułapki
- Zaliczka – jak ją odróżnić od innych przedpłat? Czy każda wpłata jest zaliczką? Zaliczka i dostawa w tym samym miesiącu – problem z rozliczeniem w VAT? Mechanizm podzielonej płatności a pro forma i zaliczka – jak rozliczać
- Nota korygująca – czy jeszcze obowiązuje i jak poprawiać drobne pomyłki w dokumentacji?
- Towar i usługa: razem czy osobno – jak prawidłowo dokumentować na fakturze i rozliczyć w JPK
- Data sprzedaży, czyli obowiązek podatkowy a data wystawienia faktury i warunki dostawy INCOTERMS – najczęściej wyłapywane błędy przez fiskusa
- Uzgodnienie i spełnienie warunków korekty – kontrowersyjne przykłady z życia wzięte
- JPK – 7 grzechów głównych, przy których fiskusowi zapala się od razu czerwona lampka
- Nowy limit przychodów zwolnionych z VAT – ile wyniesie w 2025 r.? Jakie branże nie mogą skorzystać ze zwolnienia?
- Uczestnictwo online na kongresach, imprezach sportowych i rozrywkowych – jak wykazywać miejsce świadczenia usług po zmianach wprowadzonych nowelizacją dyrektywy VAT (2022/542)
- Obniżone stawki VAT w 2025 r. – co zmienia nowelizacja dyrektywy VAT? Przy jakich towarach i usługach można zastosować obniżoną stawkę? Co w wypadku importu towarów?
Transakcje zagraniczne
- Faktury dla zagranicznych kontrahentów: gdzie sprawdzić, czy dany podmiot posiada w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności? Co jeśli odbiorca nie ma dostępu do faktury?
- Jakie dane i terminy musi zawierać faktura VAT wystawiona dla udokumentowania sprzedaży zagranicznej, aby nie narażała na sankcje i kary?
- Warunki INCOTERMS – jak wpływają na WDT i eksport towarów?
- Korekty WNT i importu usług – na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu?
- Podstawa opodatkowania w transakcjach zagranicznych – jak rozliczyć usługę montażu i transportu towarów?
- Kursy walut w korektach zagranicznych – jakie obowiązują zasady w przepisach prawa, a jak interpretuje to fiskus?
- Usługa czy towar – jak zinterpretować zakup zagraniczny i jak go rozliczyć?
- System VIES: jak kontroluje podatnika – złote zasady, o których musisz wiedzieć
- Stawka 0% VAT w WDT – jak udowodnić dostawę poza granicę Polski na warunkach EXW oraz FCA?
- Zwrot towaru w ramach WNT – jak skorygować transakcję w przypadku braku faktury korygującej od kontrahenta z UE?
- Import usług – kontrowersje rozliczania na przykładach podatników
Samir Kayyali
Warsztat 2
Prowadzenie działalności w 2025 r.
– jaki sposób opodatkowania bardziej się opłaca po zmianach przepisów?
- Kwota wolna – ile wyniesie po zmianach?
- Rewolucja w firmowej składce zdrowotnej: czy rzeczywiście będzie taniej i prościej? Kto skorzysta na zmianach? Ile wynosi w wypadku ryczałtu, liniówki, skali i karty podatkowej? Co z ryczałtowcami z przychodami powyżej 720 000 zł rocznie? Jak rozliczać członków zarządu i prokurentów?
- Skala podatkowa, podatek liniowy czy ryczałt – co wybrać? Jakie są korzyści i zagrożenia przy tych sposobach rozliczeń w 2025 r. po zmianach przepisów?
- Kiedy opłaca się łączyć różne formy prowadzenia biznesu – symulacje rozliczeń
- Czy warto przekształcić działalność gospodarczą w spółkę, by uniknąć wyższych podatków?
- ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych: od kiedy zacznie obowiązywać i na czym polega pełne ozusowanie wszystkich umów-zleceń? Kogo nie obejmie pełny ZUS? O ile wzrosną koszty dla zleceniodawców? Co w wypadku umów o dzieło? A jeśli wystąpi zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS?
- Mały ZUS Plus – dla kogo w 2025 r.? Co zmienia się w preferencji? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi ponownie?
- Odpłatność za chorobowe w 2025 r. – nowe zasady wypłacania zasiłku chorobowego. Kto składa wniosek i jakie dokumenty należy wypełnić?
- Działalność nierejestrowa – na czym polega i kto może ją prowadzić? Ile wynosi nowy limit w 2025 r.? Co zmienia się w jego sposobie liczenia i jak to wpłynie na prowadzenie biznesu np. przy sprzedaży sezonowej? Kiedy musisz zapłacić podatek VAT? W jakiej sytuacji działalność nierejestrowa musi być ozusowana?
- Praca zdalna z zagranicy – na co musi uważać pod względem podatkowym pracownik i pracodawca? Kiedy pracodawcę obowiązują zagraniczne przepisy? W którym kraju należy opodatkować wynagrodzenie? Co z ZUS?
- Kasowy PIT – na czym polega i od kiedy zacznie obowiązywać? Kto może z niego skorzystać? Ile wynosi limit kasowego PIT? Co w wypadku odliczenia kosztów?